TC. BAŞBAKANI,

SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A

KKTC. İNSAN HAKLARI DERNEĞİ’NİN TARİHİ MESAJI!

İNSAN HAKLARI KENDİ KENDİNİ YÖNETME HAKKININ GÜÇ ALDIĞI  VE DAYANDIĞI ÖZGÜRLÜK ORTAMINDA KORUNABİLİR!

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN TANINMAK SURETİYLE  ÜYELİĞE ALINACAĞI AB. İÇERİSİNDE GÜNEY İLE ENTEGRASYONUNDAN BAŞKA BİR ÇÖZÜME OLANAK OLAMAZ!

                                                                                     10 Aralık,2003
TC. BAŞBAKANI,

SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN,

ANKARA.

DERNEĞİMİZ ŞAHSINIZDA TÜRK HALKININ 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLAMAKTA VE BİR İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ OLAN KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLI DAVASINA VERMEKTE OLDUĞUNUZ KARARLI VE ONURLU DESTEK İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ!

DERNEĞİMİZ K.TÜRK HALKININ 10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLAMAKTADIR. DERNEĞİMİZ YURTTAŞLARIMIZA İNSAN HAKLARINI KORUMALARININ ÖNCELİKLE BU HAKLARI GÜVENCE ALTINA ALAN DEVLETİMİZE BİZZAT SAHİP ÇIKMALARI İLE MÜMKÜN OLABİLECEĞİNİ ÖNEMLE VURGULAMAKTADIR!

HERKES 1. YAŞAMA, 2. ÖZGÜRLÜK VE KİŞİ GÜVENLİĞİ, 3. DÜŞÜNCE VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ, 4. İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, 4. KİMLİK, KİŞİLİK, YURTTAŞLIK, 5. EŞİTLİK, HAYSİYET VE MÜLKİYET HAKKI OLAN EN TEMEL İNSAN HAKLARINA SAHİPTİR.  

YAŞAMA HAKKI EN TEMEL İNSAN HAKKIDIR.  DİĞER BÜTÜN HAKLARIN KULLANIM VE VARLIĞI BU HAKKA BAĞLIDIR!

TOPLUMSAL YAŞAMI DÜZENLEYEN  SİYASAL REJİMLERİN VE HUKUKİ DÜZENLERİN   MEŞRULUK KAYNAĞI İNSAN HAKLARIDIR! SİYASAL DÜZENİN AMACI BAĞIMSIZLIK VE HÜRRİYETİ GÜVENCE ALTINA ALMAKTIR.  SİYASAL HAKLARIN TEMELİ İNSAN HAKLARINI KORUYAN YAZILI YASALARA DEĞİL İNSANLIK ONURUNA VE DOĞAL HAKLARA DAYANIR.  İNSAN HAKLARI KENDİ KENDİNİ YÖNETME HAKKININ GÜÇ ALDIĞI  VE DAYANDIĞI ÖZGÜRLÜK ORTAMINDA KORUNABİLİR!

HİÇBİR KOŞULA BAĞLI OLMAYAN DOĞAL İNSAN HAKLARI KİMSENİN BAŞKASINA TANIMASI VEYA  VERMESİ İLE ELDE EDİLEMEZ. TARİHSEL SÜREÇTE KÜLTÜREL DEĞERLERİN BİRİKİMİ OLAN İNSAN HAKLARI BİZZAT SAHİP ÇIKMADAN HİÇ KİMSENİN İNSİYATİFİNDE KORUNAMAZ! ÖZELLİKLE KÜLTÜRLER ÇATIŞMASI VE  DEMOKRATİK  EŞİTSİZLİK ORTAMLARINDA BU HAKLARIN KORUNMASINA OLANAK YOKTUR! YAZILI ANLAŞMALAR DA BUNA ÇÖZÜM VE GÜVENCE OLAMAZ!  !

DÜZENLERİNİ İNSAN HAKLARINA DAYANDIRMAYAN DEVLETLERİN MEŞRULUKLARI TARTIŞMA KONUSUDUR! ÖZELLİKLE TERÖRİZM İLE K. RUMLARININ GASP ALTINDA TUTTUĞU 1960 K. CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ BM. TARAFINDAN TANINSA DA MEŞRU DEĞİLDİR. SOYKIRIM VE TERÖR SABIKALI BİR YÖNETİM İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNE GİRİLMESİ VE  HÜKÜMET ORTAKLIĞI YAPILMASI AYNI ZAMANDA İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE  SUÇ ORTAKLIĞI OLUP BUNUN VEBALİNİN ALTINDAN KİMSE KALKAMAZ! KIBRIS RUM VE YUNANLILARIN KIBRIS SORUNUNDA SORUMLU VE SUÇLU OLDUKLARINI KABUL EDİP BUNUNLA İLGİLİ TAZMİNAT YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEDİKLERİ SÜRECE. YAPILMASI İSTENEN BİR ANLAŞMA İLE  FATURAYI K. TÜRKLERİNE VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE KİMSENİN ÖDETMEK HAK VE YETKİSİ OLAMAZ!

KKTC.’NİN VARLIĞI KIBRIS TÜRK HALKININ İNSAN HAKLARININ GÜVENCE ALTINA ALINMASINI ZORUNLU KILAN TARİHİ BİR SÜRECİN GERİ ÇEVRİLEMEZ DOĞAL SONUCUDUR! BU HAK DEVREDİLEMEZ VE KESİNLİKLE VAZGEÇİLEMEZ! BU HAKTAN VAZGEÇMEK İNSANLIK HAYSİYETİNE AYKIRIDIR. DÜNYA ÜZERİNDE DEVLETİNDEN VAZGEÇEN BİR HALK GÖRÜLMEMİŞTİR!

EN TEMEL HAKLARI VE BU HAKLARINI GÜVENCE ALTINA ALMIŞ OLAN “DEVLETİ”Nİ KORUMAK YERİNE KURTULUŞU NÜFUS ÇOĞUNLUNA SAHİP RUM HEGOMANYASI ALTINDA AB.’NİN HAYALİ VAADLERİNİ ÖNGÖREN ÇÖZÜMLERİ