1960 KIBRIS CUMHURİYETİ BELGELERİ ANAYASA VE GARANTÖR ÜLKELER GARANTİ VE İTTİFAK ANALAŞMALARI

KIBRIS SORUNU VE TARİHÇESİ

Bağımsızlık İttifakı’ndan hükümete çağrı

Yılmaz Işık: Rumların garantörlüğü reddeden kararından sonra KKTC’nın tanınması için çalışma yapılmalı

22 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Bağımsızlık İttifakı, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığının, 1960 Kıbrıs Londra ve Zürich Antlaşmalarına ve bu antlaşmaların tarafı olan ülkelerin “çıkarları ve garantörlüğü” esasına dayandığını belirterek, Rum meclisinin garantörlük haklarını reddeden karar almasının 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin temelli olarak varlığına son verecek siyasal bir süreci başlatan son derece önemli ve yaşamsal bir siyasi karar olduğunu ifade etti.

KKTC’deki 22 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Bağımsızlık İttifakı Sözcüsü Hasan Yılmaz Işık, “Kıbrıs Rumları bu kararla Kıbrıs Türkleriyle her türlü ortaklık ve paylaşımı reddeden ayrı homojen bir ‘Elen Devleti’ için tercihlerini yapmış olduklarını resmen ilan etmişlerdir” diyerek, hükümete KKTC’nin tanınması için Cumhuriyet Meclisi’nde karar alma çağrısı yaptı.

Yılmaz Işık, Rumların bu kararla uzlaşmazlıklarını kesinleştirdiklerini de belirterek, bu aşamadan sonra Kıbrıs Türklerinin kendi kaderini belirleme hakkının bir sonucu olarak, bağımsızlık ve egemenliğini güvence altına aldığı KKTC’nin tanınması kararının Cumhuriyet Meclisi tarafından alınarak dünyaya ilan edilmesi için hükümete çağrı yaptı. “Bu aşamadan sonra kimse Kıbrıs Türklerine Kıbrıs’ta Rumlarla bir çözüm ve anlaşma olabileceği iddiasında bulunma hakkına sahip olamaz” diyen Yılmaz Işık, Kıbrıs Türklerini korumasız bir durumda bırakacak Türkiye’nin garantisinden yoksun bir antlaşmanın, “Kıbrıs’ta çözüm ve barış umudu” olarak pazarlanamayacağını kaydetti.

Kıbrıs müzakerelerine de bu karar geri alınana kadar son verilerek bu aşamadan sonra Rumlarla bir anlaşmanın yapılmasına olanak bırakılmadığının tüm dünyaya ilan edilmesini de isteyen Yılmaz Işık, KKTC’nin tanınması için de dünya ülkelerini ikna edici girişimlerin kararlılıkla başlatılmasını istedi.

Bağımsızlık İttifakı’nı oluşturan 22 sivil toplum örgütü de şöyle sıralandı: KKTC Tüketici ve İnsan Hakları Derneği, KKTC Kamu Personeli Sendikası, KKTC Anneler Derneği, KKTC Tüketiciler Derneği, K.T. Zarar Görmüş Güneyli Göçmenler Derneği, K.T. Tüketiciler Birliği, Baf Türk Birliği, Ulusal Esnaf Hareketi, Beşparmak Dağı Bayrağı Işıklandırma Derneği, Asmaaltı ve Arasta Esnaf Derneği, K.T.Gençleri Tüketiciler Hareketi, KKTC’ni Yaşatma Hareketi, Vatan ve Egemenlik İçin Türk Kadın Platformu, Tüketici Kalite ve Standartlar Derneği, Çalışan Kadınlar Derneği, K.T. Kadınları ve Anneleri Tüketici Hakları Derneği, Hak, Hukuk ve Adalet İçin Mücadele Platformu, Tüketici ve İnsan Hakları Derneği, Genç Müteşebbisleri Koruma Platformu, Çağdaş Gazeteciler ve Yazarlar Birliği, K.T. Genç Mücahitler Derneği, K.T. Kadın Emeklileri Birliği

 

 

 

 MİLLİ KONSEY
KIBRIS TÜRK MİLLİ VAROLUŞ KONSEYİ
Adres: 3, Ankara Sok. Lefkoşa – KKTC  
e-mail: [email protected]